زمانی که بستر خود را برای خوابیدن آماده می کنید ، خنکای اتاق خود را تنظیم کرده اید، تشکی عالی و با کیفیت دارید و انتظار خواب راحتی را تجربه دارید ، با این حال با درد گردن از خواب بیدار می شوید و این درد باعث ناراحتی شما در طول روز می شود. سوالی که ذهن شما را پر می کند این است: با وجود رعایت نکات بهداشت خواب چه چیزی باعث گردن درد شده است؟

آیا بالش های نرم عاملی برای گردن درد هستند؟
بهترین حالت بالش و مدل خوابیدن برای گردن درد چیست؟
آیا بالش های نرم عاملی برای گردن درد هستند؟

بالش ها در انواع مختلف نسبت به عادت های متفاوت افراد تولید و عرضه می شوند. بالش های نرم و نازک مناسب افرادی است که بر روی شکم می خوابند . توجه داشته باشید که بالش های نرم به خودی خود عامل درد در ناحیه گردن نیستند. مشکل این است که هنگامی که از بالش خیلی نرم با وضعیت خواب اشتباه ، مانند خوابیدن به پهلو ، را داشته باشیم تجربه یک روز دردناک را نیز خواهیم داشت. خوابیدن به پهلو ، و عدم پشتیبانی سرو گردن ، باعث خم شدن یا کج شدن سر می شود و آن را از هم ترازی با ستون فقرات خارج کرده و این انحراف گردن به طرفین بدن باعث بروز درد در ناحیه گردن می شود.

اگر بالش نرم دارید و روی دستان خود به پهلو می خوابید وزن سر شما باعث فرو رفتن سر در بالش می شود و مواد پر کننده بالش را به طرفین بالش منتقل می کند و نتیجتا افرادی که عادت به پهلو خوابیدن دارند با خوابیدن روی بالش نرم دچار گردن درد می شوند و احساس می کنند که بالش های تنها عامل گردن دردشان است. در صورتی که عواملی مانند انتخاب بالش اشتباه و نوع خوابیدن باعث بروز درد در ناحیه گردن آن ها است.

بهترین حالت بالش و مدل خوابیدن برای گردن درد چیست؟

خوشبختانه ، راه حل رفع گردن درد ناشی از بالش آسان است. کاری که برای حل این مشکل باید انحام دهید این است که بالش مناسب خود را انتخاب کنید. افرادی که به پهلو می خوابند به بالشی که به اندازه کافی سفت باشند نیاز دارند تا از هم ترازی سر و گردن با ستون فقرات مطمئن شده و سر و گردن را به خوبی پشتیبانی کند. گزینه هایی  که برای این افراد پیشنهاد می شوند شامل بالش های سفت یا سفتی زیاد  ساخته شده از فوم حافظه دار هوشمند و یا فوم طبیعی لاتکس است که در مقابل فشار وارده ناشی از وزن سر شما تطابق کامل داشته و به صورت متعادل، سر را در خود فرو می برند. همچنین داشتن یک بالش اورتوپدی به همراه فرورفتگی و برجستگی مناسب می تواند پشتیبانی مناسبی برای گردن شما را ایجاد کند و در مقابل نیروی وارد شده ناشی از وزن سر شما ، محافظت کند.

اشخاصی که به پشت می خوابند نیز به بالش محکم نیازمند هستند. هم راستا کردن سر و ستون فقرات در هنگام خواب از اهمیت بالایی برخوردار است. بالش هایی چون بالش طبی ارتو موج دار ، با پر کردن گودی زیر سر و ناحیه گردن باعث هم ترازی سر و گردن در راستای ستون فقرات می شود. در صورت استفاده از بالش های نرم وجود بالشتک مناسب می تواند برای رفع دردهای ناشی از انحراف ستون فقرات کمک کند.

پیش از این ها اشاره شد که بالش های نرم ونازک مناسب افرادی است که عادت به روی شکم خوابیدن دارند و با این حال این افراد نیز از گردن درد در امان نبوده و از درد در ناحیه گردن رنج می برند. برای جلوگیری از دردهای ناحیه گردن در این اشخاص توصیه به استفاده از بالشتک های مناسب برای نگهداری گردن و سر در راستای ستون فقرات شده است. زیرا سر به سمت خارج از ستون فقرات منحرف شده و تجربه درد در ناحیه گرن خارج از تصور نیست.

از نکات مهم برای انتخاب بالش مناسب : این است که پیش از انتخاب و خرید بالش باید طول سرشانه تا گردن را اندازه گرفته و سپس بالش مناسب با ارتفاع شانه خود انتخاب و خرید کنید. به صورت معمول بالش هایی با ارتفاع 15 تا 20 سانتیمتر را می توان انتخاب کرد . اما انتخاب ها نسبت به پر کننده ها متفاوت می باشند. پر کننده های خیلی نرم با فشار وارد شده ناشی از وزن سر ، متراکم می شوند. پس اگر می خواهید از بالش های خیلی نرم استفاده کنید ارتفاع آن  را متناسب با طول شانه خود بیش از حد معمول خود انتنخاب کنید.

از انجایکه خوابیدن به پهلو دارای مزایای بسیاری است. عادت به خوابیدن به پهلو را در اکثر افراد به صورت طبیعی مشاهده می کنیم. اما رنج درد گردن مارا مجبور به ترک این عادت می کند . خوابیدن به پهلو ستون فقرات را هماهنگ نگه میدارد ، از رفلاکس معده جلوگیری می کند، از سلامت جنین برای زنان باردارحمایت می کند. طبق دستور متخصص برای کاهش خروپف توصیه می شود. اما با این حال اگر هنوز با درد گردن از خواب بیدار می شوید ، بهتر است شیوه خوابیدن خود را تغییر دهید و به پشت بخوابید.خوابیدن به پست نیزیکی از وضعیتهای سالم خوابیدن است ،ضمن اینکه درد گردن را به حداقل می رساند و ستون فقرات را هم تراز کرده و علاوه بر اینها از چین و چروک صورت جلوگیری می کند و باعث کاهش اسید معده می شود. با این حال برای افرادی که با مشکل خروپف روبه رو هستند و یا از کمردرد رنج می برند مناسب نمی باشند.

یکی دیگراز عوامل انحراف ستون فقرات ، خوابیدن روی تشک خیلی سفت است. تشک خیلی سفت ، بدن شما را بالاتر از حد معمول خود نگه میدارد و همین امر باعث انحراف سر به سمت بالش می شود . تشکی را انتخاب کنید که نقاط فشار بدن مانند لگن و شانه ها را به اندازه کافی در خود فرو برد و ستون فقرات شما را صاف و در یک راستا نگه دارد. یکی از بهترین تشک ها با چنین ویژگی ،تشک های دارای فوم حافظه دار هوشمند است. که قابلیت تطابق پذیری بالایی با فرم طیعی بدن شما را دارد. و علاوه بر آن با حفظ دمای بدن و عدم تعریق روی تشک، خوابی آرام و لذت بخش را برای شما رقم خواهد زد.

اگر با مشکل درد در ناحیه گردن روبرو هستید ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید با تقویت ماهیچه های بدن، به کاهش فشار به ستون فقرات و اسکلت بدن خود کمک کنید.شما می توانید با نوشیدن آب و رعایت اصول ایمنی سیستم بدنی نیز به کاهش و درمان دردهای ناشی از ستون فقرات کمک کنید.

سبد خرید

دلیل باز پرداخت

خانه
حساب کاربری من
0 موارد محصول